Aktualności
Plan lekcji
Sport
Sukcesy szkoły
Archiwum
Rada rodziców Galeria fotografii Publikacje Dokumenty szkoły

  budynek1 wybierz
  budynek2
DZIENNIK ELEKTRONICZNY

vulcan

FESTYN 2018R.

12 maja godz.12:00-15:00

Sponsorzy

PODRĘCZNIKI
REKRUTACJA 2018/2019
ULICE W OBWODZIE SP1
PRZEDSZKOLE
SUPER PRZEDSZKOLAKI
"POCIĄG DO EDUKACJI"
REFORMA EDUKACJI
RODZYNKI Z JEDYNKI
gazetka
REGULAMIN PORZĄDKOWY

Jednym z ważniejszych priorytetów szkoły jest bezpieczeństwo uczniów, należy więc bezwzględnie przestrzegać REGULAMINU, REGULAMINU SZATNI oraz PROCEDUR.

Stomatolog

       Gabinet czynny 
od poniedziałku do piątku
        8:00 - 13:00
    Rejestracja osobista
         w gabinecie.

PREZENTACJA SZKOŁY

Nowa prezentacja
o naszej szkole!

Zobacz video

Świetlica szkolna

Czynna codziennie
7:00 - 17:00
Obiady w godz.
10:55 - 13:30

DYREKTOR SZKOŁY

mgr Arkadiusz Skrzyński
godziny przyjęć:
  wtorek 7:30 - 9:00             (Kościelna 6)
czwartek 14:30 - 16:30 (Rodziewiczówny 10)

Dzwonki
1)  7:30 - 8:15  
2)  8:25 - 9:10  
 3)  9:20 - 10:05  
  4)  10:15 - 11:00  
  5)  11:10 - 11:55  
  6)  12:15 - 13:00  
  7)  13:15 - 14:00  
  8)  14:05 - 14:50  
  9)  15:00 - 15:45  
10)  15:55 - 16:40  

​ 

Sekretariat szkoły

poniedziałek - czwartek
7:30 - 15:30
piątek
7:00 - 15:00

Legitymacje szkolne

WYPADKI W SZKOLE
WYWIADY NA 100-lecie

           Obejrzyj

KONKURSY
Wynajem szkoły

Zobacz regulamin oraz cennik wynajmu pomieszczeń i obiektów sportowych szkoły.

 

 


Aktualności

JUBILEUSZ STULECIA NASZEJ SZKOŁY

Msza święta koncelebrowana, która miała miejsce 26 maja br., otworzyła uroczystości jubileuszowe rumskiej stulatki. Odbyła się o godz. 10.00 przy ulicy Kościelnej, w świątyni znajdującej się niemal w sąsiedztwie budynku szkoły. Mszę św. odprawili m.in. absolwenci SP1: ks. prof. Henryk Skorowski, Honorowy Obywatel Miasta Rumi (wygłosił niezapomnianą homilię), ks. Brunon Borowski, Honorowy Obywatel Miasta Rumi oraz ojciec Alfons Labudda. Wśród zgromadzonych gości byli m.in.: poseł na Sejm RP Jan Klawiter, prof. Edmund Wittbrodt, absolwent szkoły, Honorowy Obywatel Miasta Rumi, prof. Danuta Marciniak – Naider - absolwentka SP1, prof. Leon Murawski - syn byłego dyrektora szkoły, Joanna Kurowska – absolwentka szkoły, Honorowy Obywatel Miasta Rumi.
Obecne były władze Rumi i powiatu, a wśród nich m.in.: Witold Reclaff- wicestarosta wejherowski, Michał Pasieczny- Burmistrz Miasta Rumi, Ariel Sinicki- Przewodniczący RM Rumia, zastępcy Burmistrza Miasta Rumi Marcin Kurkowski i Piotr Wittbrodt. Przybyła także Małgorzata Bielang, Pomorski Wicekurator Oświaty. Ponadto – radni miasta i powiatu, dyrektorzy szkół, placówek oświatowo-wychowawczych, kulturalnych i sportowych powiatu i gminy, przewodnicząca NSZZ „Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Rumi Danuta Wójcik, prezes Zarządu Oddziału ZNP w Rumi Joanna Smorkowska, komendant Straży Miejskiej w Rumi Roman Świrski. Przybyli zaproszeni emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, poprzedni dyrektor placówki Ewa Paczoska, przedstawiciele rodziców uczniów, a także sponsorzy uroczystości, wśród których było wielu absolwentów.


Szkołę reprezentowali: dyrektor Irena Kopaczewska, wicedyrektorzy Gabriela Maliszewska oraz Alicja Bruska, grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi oraz przedstawiciele społeczności uczniowskiej.
Koordynatorem prac związanych z przygotowaniem uroczystych obchodów jubileuszu stulecia szkoły była wicedyrektor Gabriela Maliszewska. Scenariusz akademii napisała Małgorzata Osiadacz, autorka publikacji o szkole „Sto lat Jedynki" oraz książki „Szkoła Podstawowa Nr1 w Rumi we wspomnieniach jej absolwentów i nauczycieli" (pierwsze wydanie w 2002r.) W realizację uroczystego apelu zaangażowała się Izabela Kasprzycka-Buc, która przygotowała filmiki i zdjęcia z życia szkoły, wyświetlane w czasie akademii na ekranie ponad sceną.
Po uroczystej inauguracji uroczystości w kościele, zaproszeni goście zostali powitani chlebem i solą w murach szkoły. Dyrektor Irena Kopaczewska otworzyła uroczystość, witając wszystkich obecnych i zapraszając do obejrzenia programu artystycznego.
Scenariusz uroczystości został osadzony na wspomnieniach absolwentów szkoły, które przeplatane były poezją , muzyką, tańcem i śpiewem. Część muzyczną przygotowała Anna Szczygielska, zaś autorką scenografii była Magdalena Bielińska. Zarówno żywe słowo, jak muzyka i taniec śpiew na długo pozostaną w pamięci widzów.
W scenariuszu przywołano historię szkoły, która z maleńkiej jednoizbówki rozrosła się do budynku obecnych rozmiarów i której koleje były dramatyczne w czasie II wojny światowej. Zaznaczono zmiany nazwy placówki - w 1974 r. otrzymała imię Franciszka Zubrzyckiego, a od 1997 r. jej patronem jest Józef Wybicki. Patriotyzm wyraźnie wpisany jest w historię szkoły, co zaznaczyli absolwenci, na wspomnieniach których oparto scenariusz. Podkreślili, że szkoła ta była i jest miejscem, do którego chce się powracać, przytulnym i ciepłym, z rodzinną atmosferą.
Zmieniły się warunki nauczania, przybory szkolne, rzeczywistość, ale uczniowie żyją swoją szkołą, nauczyciele pielęgnują tradycję i dbają o łączność przeszłości z teraźniejszością.
W 1932 roku chór szkolny zaśpiewał w czasie uroczystych obchodów Święta Morza Prezydentowi RP Ignacemu Mościckiemu w Gdyni. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych uczniowie pod opieką nauczyciela historii Gabrieli Maliszewskiej brali udział w obchodach tego święta, wrzucając do morza z pokładu statku własnoręcznie uplecione wianki. To piękny przykład kontynuacji tradycji.
Szkoła wyrosła z kaszubskich korzeni, toteż nie zabrakł elementów regionalnych w scenariuszu. Uczniowie ubrani w kaszubskie stroje wykonali piosenkę „Jestem Kaszubą" oraz zaprezentowali po kaszubsku wiersz o ojczyźnie. Przygotowała ich Małgorzata Dmowska.
Na zakończenie akademii przypomniano, że SP1 to najstarsza placówka oświatowa Rumi i wyszło z niej wielu znakomitych absolwentów, ludzi nieprzeciętnych. Wśród nich są: przedstawiciele świata nauki, inżynierowie, lekarze, nauczyciele, kapłani, prawnicy, lekarze, sportowcy, artyści. A poza tym – ludzie uczciwie zarabiający na chleb, solidni fachowcy, urzędnicy, przedsiębiorcy, rzemieślnicy, rolnicy, którzy tej szkole zawdzięczają to, kim są dzisiaj.
Są dumni ze swojej Jedynki i głośno o tym mówią, nie wstydząc się rozrzewnienia i łezki w oku. To nic, że szkoła dawniej mała, że Rumia kiedyś była niewielka. O wielkości tej placówki zdecydowali pedagodzy, służąc uczniom swoją wiedzą, dzieląc się sercem, wprowadzając w świat, tworząc niepowtarzalną atmosferę i prawdziwie rodzinny klimat. Można było usłyszeć, że tutaj chce się powracać, tu jest po prostu jak w domu.
Po zakończeniu części artystycznej nastąpiły gratulacje, były liczne życzenia, kwiaty oraz upominki. Szkołę - w świetle jupiterów ze sceny - dobrze wspominali profesorowie Danuta Marciniak –Naider, Edmund Wittbrodt, Henryk Skorowski, ksiądz Brunon Borowski i ojciec Alfons Labudda. Wiele ciepłych i serdecznych słów wypowiedziała znana aktorka Joanna Kurowska. Inni goście, którzy zabrali głos, życzyli placówce następnych owocnych stu lat.
Potem odbyło się okolicznościowe małe przyjęcie w stołówce. Panowała radosna atmosfera, wspominano przeszłość, porównywano ją z teraźniejszością. Słychać było powitalne okrzyki – bo tak pozdrawiali się ludzie, którzy spotkali się po bardzo wielu latach.
Na starannie przygotowanych wystawach można było podziwiać niezwykłe eksponaty: stare mundurki szkolne, świadectwa, książki, zeszyty, dzienniki lekcyjne, urzędowe pieczątki, fotografie, specjalnie przygotowane makiety budynku szkolnego oraz ekslibrisy wykonane przez uczniów. Cały budynek ozdabiały okolicznościowe gazetki i laurki.
Na dwóch niezwykłych stoiskach można było kupić koszulkę z jubileuszowym logo placówki, a także publikacje o szkole pióra Małgorzaty Osiadacz. Każdy mógł gęsim piórem zapisać życzenia dla Jubilatki oraz uwiecznić swoją obecność wpisem w pamiątkowej księdze.
Można też było zobaczyć kaszubskie tańce w wykonaniu uczniów oraz posłuchać kaszubskiej kapeli Manijoce.
W szkole pojawili się dawni uczniowie, czasem nawet z własnymi dziećmi, którzy razem ze swoimi nauczycielami wędrowali śladami przeszłości.
To była niezapomniana uroczystość, jaka zdarza się naprawdę raz na sto lat!

Longina Wojciechowska- Klecha

Copyright © Szkoła Podstawowa Nr 1 w Rumi - 2014 (Agnieszka Gryzik)


Kliknij poniżej, aby wejść na odpowiednią stronę:
Kościelna 6 Rodziewiczówny 10