Aktualności
Plan lekcji
Sport
Sukcesy szkoły
Archiwum
Rada rodziców Galeria fotografii Publikacje Dokumenty szkoły O nas w mediach

DZIENNIK ELEKTRONICZNY

vulcan

REKRUTACJA 2020/2021
Facebook

pobrane

UCZESTNICZYMY W:
saferinternet
 śniadanie daje moc
 program dla szkół
 trzymaj formę
 adopcja na odległość
 porcja energii
 szkoła na widelcu1
 wielka orkiestra
zdrowo jem
 

Archiwum: Sport - Działania prozdrowotne 2012/2013

I TURNIEJ WIEDZY O ZDROWIU "TRZYMAJ FORMĘ - DBAJ O ZDROWIE"

17 kwietnia 2013r. Uczniowski Zespół Promocji Zdrowia działający przy naszym Samorządzie Uczniowskim wraz z uczniami klasy VIa, pod opieką szkolnego koordynatora ds promocji zdrowia panią Jolantą Dobrzeniecką, reprezentował naszą szkołę na I Turnieju Wiedzy o Zdrowiu pod hasłem "Trzymaj Formę - Dbaj o Zdrowie". Przedsięwzięcie to zostało zorganizowane przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie. Uczestnicy musieli wykazać się obszerną wiedzą i umiejętnościami z zakresu prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej, edukacji antynikotynowej, prawidłowych nawyków higienicznych oraz umiejętnościami aktorskimi prezentując przedstawienia profilaktyczne. Nasza reprezentacja w składzie Anna Butowska, Julia Bratnicka, Przemysław Filip, Natalia Panasiuk, Wiktoria Formella, Gabriela Rogiewicz, Natalia Rózga, Dominika Rogalewska, Róża Walaszczyk, Paulina Wasik, Katarzyna Jóźwiak zajęła wysokie II miejsce rywalizując z gimnazjami i szkołami podstawowymi powiatu wejherowskiego.

"BEZPIECZNY STOK", "BEZPIECZNA WODA"


Od nowego roku ruszyła w naszej szkole akcja informacyjno-edukacyjna pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej "Bezpieczny Stok" i zimowa edycja akcji "Bezpieczna Woda". Będziemy promować bezpieczne zachowanie na stokach narciarskich i omawiać zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać na zamarzniętych zbiornikach wodnych.
Serdecznie zapraszamy uczniów wraz z Rodzicami do zapoznania się ciekawymi materiałami edukacyjnymi na stronach:
www.bezpiecznienastoku.pl
www.wypoczynek.men.gov.pl 
www.msport.gov.pl/turystyka

"Nie pal proszę"

23 stycznia 2013r. podczas spotkań nauczycieli i rodziców Samorząd Uczniowski wraz ze Szkolnym Zespołem Promocji Zdrowia przeprowadził akcję informacyjno-edukacyjną dla rodziców uczniów i pracowników szkoły pt. "Nie pal proszę". W naszej placówce są realizowane edukacyjne programy antynikotynowe, których organizatorem jest Państwowa Inspekcja Sanitarna. Działając staramy się również zachęcić dorosłą cześć naszej społeczności szkolnej do podjęcia walki z tym nałogiem.

"Zielona środa"

16 stycznia 2013r. w naszej szkole zrobiło się zielono. Uczestnicy "Owocowo-Warzywnego Maratonu" przekonali się, że świetną, szkolną przekąską może być kawałek kiwi lub kilka winogron. Uczniowskie kanapki wzbogaciły się o listek sałaty i plasterki ogórka. Kolejny raz udowodniliśmy, że edukację zdrowotną można połączyć z zabawą, która integruje naszą wyjątkową społeczność szkolną. 

Projekt klasy IIa pt. "Piramida Zdrowia"


15 stycznia 2013r. klasa IIa pod opieką wychowawcy pani Doroty Gibas zakończyła projekt klasowy pt. "Piramida Zdrowia". Podczas zajęć dzieci poznawały zagadnienia z obszaru prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się. 

"Czerwony poniedziałek"

14 stycznia 2013r. wystartował w naszej szkole "Owocowo-Warzywny Maraton" mający na celu zachęcenie społeczności szkolnej do sięgania po smaczne i zdrowe owoce i warzywa. Dzień pierwszy to "czerwony poniedziałek" podczas którego ubieramy się na czerwono, a na przerwach zajadamy owoce i warzywa właśnie w tym kolorze. Dowiadujemy się również jak ważną rolę pełnią owoce i warzywa dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

 

Warsztaty dla klas 0-VI "Hałasowi mówimy Stop"


W ramach realizacji szkolnego programu z zakresu edukacji zdrowotnej "Hałasowi powiedz stop zdrowy będziesz cały rok" rozpoczęły się warsztaty dla uczniów prowadzone przez Panią Justynę Oleksiak dla klas 0-III oraz Panią Jolantę Dobrzeniecką dla klas IV-VI. Uczestnicy rozmawiają o złym wpływie hałasu na nasze samopoczucie, zachowanie, zdrowie oraz o dobrodziejstwach ciszy. Jedną z bardziej atrakcyjnych dla dzieci metod, zastosowanych podczas spotkań, okazała się relaksacja przy "śpiewie ptaków, szumiącym lesie" i kinowej ciemności.

"Hałasowi powiedz Stop zdrowy będziesz cały rok"


22 października 2012r. szkolny zespół ds. promocji zdrowia rozpoczyna w naszej placówce realizacę programu "Hałasowi powiedz stop zdrowy będziesz cały rok" mającego na celu uświadomienie uczniom negatywnego wpływu hałasu na zdrowie człowieka oraz świadome ograniczanie przez uczniów hałasu w swoim otoczeniu. Z tym dniem w bibliotece, stołówce oraz holu nr 3 zostaną wprowadzone "strefy ciszy", a podczas najbliższych tygodni bedziemy odkrywać i poznawać zalety ciszy i wady hałasu.

Programy edukacji antynikotynowej


W tym roku szkolnym w naszej szkole będziemy realizować trzy programy edukacji antynikotynowej:

  • "Czyste powietrze wokół nas" dla klas 0
  • "Nie pal przy mnie, proszę" dla klas I-III
  • "Znajdź właściwe rozwiązanie" dla klas IV-VI

Organizator programów:
Państwowa Inspekcja Sanitarna, Stowarzyszenie na Rzecz Dzieciństwa Wolnego od Tytoniu

"Trzymaj Formę"

W tym roku szkolnym będziemy kontynuować w naszej szkole realizację programu edukacyjnego "Trzymaj Formę" skierowanego do uczniów klas V-VI, Rodziców uczniów oraz pracowników szkoły.

Cel główny programu:
poprawa sposobu odżywiania młodzieży

Cele szczegółowe programu:
pogłębienie wiedzy w zakresie znaczenia zbilansowanej diety i aktywności fizycznej; kształtowanie postaw i zachowań w zakresie prawidłowego żywienia i uprawiania aktywności fizycznej; dostarczenie wiedzy i umiejętności korzystania z informacji zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych; propagowanie zdrowego stylu życia w szkole, w domu i środowisku pozaszkolnym

Program zawiera następujące treści:
Żywienie młodzieży – zbilansowana dieta (piramida zdrowia – bloki produktów; rozkład posiłków w ciągu dnia i % dobowego zapotrzebowania na energię; dzienne zalecenia żywieniowe dla młodzieży; rola podstawowych składników odżywczych; zasady zdrowego żywienia; alternatywne sposoby żywienia na przykładzie diety wegetariańskiej; zaburzenia stanu odżywiania: nadwaga, otyłość, niedobór masy ciała, anoreksja, bulimia – pomoc specjalisty; wybrane elementy edukacji konsumenckiej: prawa konsumenta, znakowanie produktów żywnościowych wartością odżywczą)
Aktywność fizyczna (znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia: pożądana aktywność fizyczna dla dzieci i młodzieży, test wydolności i sprawności fizycznej; przykłady ćwiczeń z omówieniem metodycznym)

Organizator programu:
Główny Inspektor Sanitarny, Stowarzyszenie „Polska Federacja Producentów Żywności"

Partnerzy programu:
Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Matki i Dziecka, Instytut Żywności i Żywienia, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

Polecamy internetową, interaktywną stronę edukacyjną www.trzymajforme.pl

"Owoce w szkole"


Jak w latach ubiegłych, również w tym roku szkolnym w naszej szkole będzie realizowany program "Owoce w szkole" wśród wszystkich uczniów klas I-III.

Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (75%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (25%).

Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w naszej szkole.

Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się:

  • świeże owoce (jabłka, gruszki, truskawki),
  • świeże warzywa (marchew, papryka słodka, rzodkiewki),
  • soki owocowe, warzywne oraz owocowo – warzywne.

Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego. Owoce i warzywa przygotowane są do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe.
Szczegółowe informacje na www.arr.gov.pl

"Szklanka mleka"


W tym roku szkolnym w naszej szkole będzie realizowany program "Szklanka mleka" wśród wszystkich uczniów klas I - VI.

Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE oraz środków pochodzących z budżetu krajowego.

Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w naszej szkole.

Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się:

  • mleko białe

Mleko przygotowane jest do bezpośredniego spożycia.
Szczegółowe informacje na www.arr.gov.pl

Copyright © Szkoła Podstawowa Nr 1 w Rumi - 2014 (Agnieszka Gryzik)