Archiwum: Sport - Działania prozdrowotne 2017/2018

NOWY "PROGRAM DLA SZKÓŁ"

Po ośmiu latach realizacji programy "Owoce i warzywa w szkole" oraz "Mleko w szkole" od roku szkolnego 2017/2018 zostają zastąpione nowym ale bardzo podobnym "Programem dla szkół".

Nowy "Program dla szkół" ma na celu skutecznie promować wśród uczniów zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz produkty mleczne korzystając z najlepszych doświadczeń zebranych podczas dotychczasowej realizacji programu Owoce i warzywa w szkole oraz Mleko w szkole.

W ramach nowego programu dzieci klas I - V będą:

• otrzymywały owoce i warzywa oraz produkty mleczne
  • brały udział w działaniach edukacyjnych mających poprawić wiedzę uczniów na temat rolnictwa, pochodzenia żywności, zdrowych nawyków żywieniowych itp.

Priorytetem jest udostępnianie dzieciom produktów świeżych i jak najmniej przetworzonych, bez dodatków, a więc świeżych owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych. Produkty te muszą być spożywane w szkole i nie mogą być zabierane przez dzieci do domu.

Program w Polsce finansowany jest ze środków Unii Europejskiej oraz z budżetu krajowego. Łączny budżet programu na rok szkolny 2017/2018 wynosi 242,9 mln zł, w tym 114,8 mln zł z budżetu UE oraz 128,1 mln zł z budżetu krajowego. Polska jest jednym z największych beneficjentów programu w UE, pod względem przyznanych środków plasuje się na 4. miejscu za Niemcami, Francją i Włochami.

Dla efektywności naszych starań serdecznie prosimy Rodziców o wsparcie i kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci zarówno przez przygotowywanie zdrowych posiłków do szkoły (bez słodyczy, niezdrowych przekąsek itp.) jak i w domu.

Wszelkie pytania, inicjatywy, spostrzeżenia, uwagi itp. odnośnie nowego "Programu dla szkół" i jego realizacji w naszej szkole prosimy kierować do koordynatora programu na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.