Aktualności
Plan lekcji
Sport
Sukcesy szkoły
Archiwum
Rada rodziców Galeria fotografii Publikacje Dokumenty szkoły

  budynek1 wybierz
  budynek2
DZIENNIK ELEKTRONICZNY

vulcan

PODRĘCZNIKI
PRZEDSZKOLE
SUPER PRZEDSZKOLAKI
"POCIĄG DO EDUKACJI"
REFORMA EDUKACJI
RODZYNKI Z JEDYNKI
gazetka
REGULAMIN PORZĄDKOWY

Jednym z ważniejszych priorytetów szkoły jest bezpieczeństwo uczniów, należy więc bezwzględnie przestrzegać REGULAMINU, REGULAMINU SZATNI oraz PROCEDUR.

Stomatolog

       Gabinet czynny 
od poniedziałku do piątku
        8:00 - 13:00
    Rejestracja osobista
         w gabinecie.

PREZENTACJA SZKOŁY

Nowa prezentacja
o naszej szkole!

Zobacz video

Świetlica szkolna

Czynna codziennie
7:00 - 17:00
Obiady w godz.
10:55 - 13:30

DYREKTOR SZKOŁY

mgr Arkadiusz Skrzyński
godziny przyjęć:
  wtorek 7:30 - 9:00             (Kościelna 6)
czwartek 14:30 - 16:30 (Rodziewiczówny 10)

Dzwonki
1)  7:30 - 8:15  
2)  8:25 - 9:10  
 3)  9:20 - 10:05  
  4)  10:15 - 11:00  
  5)  11:10 - 11:55  
  6)  12:15 - 13:00  
  7)  13:15 - 14:00  
  8)  14:05 - 14:50  
  9)  15:00 - 15:45  
10)  15:55 - 16:40  

​ 

ULICE W OBWODZIE SP1
Sekretariat szkoły

poniedziałek - czwartek
7:30 - 15:30
piątek
7:00 - 15:00

Legitymacje szkolne

WYPADKI W SZKOLE
WYWIADY NA 100-lecie

           Obejrzyj

KONKURSY
Wynajem szkoły

Zobacz regulamin oraz cennik wynajmu pomieszczeń i obiektów sportowych szkoły.

 

 


Biblioteka - Imprezy

LIST DO RODZICÓW UCZNIÓW KLAS I

Zapraszamy Rodziców uczniów klas I do zapoznania się z treścią listu skierowanego do nich od nauczycieli - bibliotekarzy.

UCZNIOWIE SP 1 W RUMI CZYTELNIKAMI BIBLIOTEKI SZKOLNEJ !

W październiku w naszej bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. Wzięli w nim udział zarówno uczniowie z ul. Kościelnej jak i z ul. Rodziewiczówny. Razem sześć klas. Stało się już wieloletnią tradycją, że w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych mogą po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyć książki i w odświętnej atmosferze otrzymać swój identyfikator.

Jedną z największych atrakcji dla dzieci jest zawsze przedstawienie. Tym razem obejrzały teatrzyk na podstawie bajki muzycznej Jana Brzechwy pt: „Czerwony Kapturek". Śpiewająco zagrali w nim uczniowie należący do Koła Teatralnego pod kierunkiem nauczycielki Joanny Ryduchowskiej - Wrzałek. Nasi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a pierwszaki wspaniale odgadywały jacy bohaterowie pojawiali się na bibliotecznej scenie, a nawet pięknie odpowiadały jaki morał z nich płynie.
Po przedstawieniu uczniowie klas pierwszych złożyli przysięgę, ślubując szanować książki i korzystać z ich rad i mądrości oraz otrzymali identyfikatory umożliwiające korzystanie z naszej biblioteki. Uroczystego pasowania dokonały Wicedyrektorki Szkoły panie Gabriela Maliszewska i Alicja Bruska. Zajęcia zakończyły się słodkim upominkiem fundowanym przez Radę Rodziców oraz wręczeniem przygotowanych przez uczniów klas drugich zakładek do książek.
Jednak największą radość sprawiło naszym gościom samodzielne wyszukanie w zbiorach bibliotecznych swojej pierwszej książki i zabranie jej do domu. Rodziców zachęcamy do zapoznania się z listem zamieszczonym poniżej, życząc wielu miłych chwil spędzonych na wspólnym czytaniu.

Nauczyciele – bibliotekarze Barbara Kamińska i Anna Korzeniewska

ŚWIETLICA DLA BIBLIOTEKI

Z okazji Święta Bibliotek Szkolnych świetlica złożyła nam życzenia przynosząc własnoręcznie wykonany album o zwierzętach. Uczniowie wykorzystali do tego utwory Jana Brzechwy . Było to dla nas miłym zaskoczeniem, tym bardziej, że dzieci pod opieką pani Renaty Dettlaff przyniosły swój prezent w Dniu Edukacji Narodowej.

Dziękujemy nauczyciele -bibliotekarze
Anna Korzeniowska
Barbara Kamińska

PAŹDZIERNIK - MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Świętowanie rozpoczęliśmy od poinformowania wszystkich w szkole, że rozpoczął się Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Umieściliśmy plakaty w całej szkole oraz gazetkę "Zakochaj sie w książce". Święto poprzedził konkurs "Poliglota." Sierowaliśmy też prośbę do uczniów klas IV-VII, by stworzyli swoją listę bestsellerów, tego co lubią czytać najbardziej.

4 października w związku ze Światowym Dniem Zwierząt w bibliotece można było wypożyczyć książkę z niespodzianką - plakatem ze zwierzętami. Akcja cieszyła sie ogromną popularnością, a drzwi biblioteki się nie zamykały.

6 października z okazji Światowego Dnia Uśmiechu  każdy kto radośnie się uśmiechał otrzymał wesołą buźkę. Cieszymy się, że nasi uczniowie są tacy kulturalni. Tak trzymać!

SPOTKANIE AUTORSKIE W STACJI KULTURA

6 października 2017 r. udaliśmy się na spotkanie z panem Rafałem Witkiem – autorem wierszy i książek dla dzieci. Pan Rafał napisał łącznie 28 książek. Podczas spotkania mogliśmy poćwiczyć rymowanie oraz odgadywanie zagadek. Nasza koleżanka Weronika czytała na czas wiersz i osiągnęła bardzo dobry wynik! Na koniec spotkania pan Rafał Witek podpisywał książki przez nas zakupione i mogliśmy otrzymać jego autograf. Wzbogaciliśmy również naszą bibliotekę szkolną o 3 nowe pozycje autorstwa pana Rafała Witka: „Chłopiec z Lampedusy", „Plaża tajemnic", „Klub latających ciotek". W najbliższym czasie ukaże się kolejna książka pana Rafała Witka pt. „"Tresura pióra", polecana tak dla dzieci, jaki dla dorosłych. Spotkanie autorskie było bardzo ciekawe, wesołe i dużo nas nauczyło!

Po spotkaniu biblioteka wzbogaciła się o książki z autografem autora, które są do wypożyczenia i zachęcamy do ich przeczytania.

"Klub latających ciotek", "Plaża tajemnic" i "Chłopiec z Lampedusy"

Spotkanie Jubileuszowe z okazji 100-lecia SP1 w Rumi

Po raz kolejny okazało się, że Biblioteka to „Dobre miejsce dla człowieka".
26 maja z okazji 100-lecia szkoły zorganizowaliśmy spotkanie byłych i obecnych nauczycieli bibliotekarzy.
Z inicjatywy i zaproszenia naszego nauczyciela bibliotekarza, Pani Anny Korzeniewskiej (1995/1996 – obecnie) na uroczystość i spotkanie przybyli bibliotekarze:

Helena Roczniak( bibliotekarka w latach 1966-1985)
Barbara Kamińska (bibliotekarka w latach 1984-1987)
Bolesław Praszczak (1990/1991-2006/2007)
Weronika Syczak 2003/2004, 2011/2012)
Urszula Piecha 2003/2004
Anna Burchacka (2007/2008)
Małgorzata Żołdowicz (2008/2009 – obecnie)
Magdalena Bielińska (2011/12)- 2016/2017)
Joanna Żurowska (2012/2013)
Logina Wojciechowska – Klecha (2015/2016, 2016/2017)

Oraz inni szanowni goście (nauczyciele i absolwenci), sympatycy biblioteki.
Wieloletni dyrektor SP1 Ewa Paczoska, absolwenci - Lucyna Kossakowska (Płotka),Piotr Boguń, Jolanta Patek (Miaskowska), Krystyna Bochentyn- Trella, Patrycja Moczadłowska, Joanna Radzikowska, Krystyna Jaworowska, Tomasz Horoszkiewicz
oraz nasze koleżanki : Irena Dampc, Magdalena Gepner, Teresa Kuba, Lucyna Horoszkiewicz,
Ewa Franczuk, Hania Wojtaś , nasi uczniowie i wielu wielu innych.
Całej imprezie towarzyszył pokaz prezentacji o historii naszej szkoły, pokaz filmu z wywiadami pracowników szkoły z okazji 100-lecia, wspomnienia zamknięte w fotografiach, a także wystawy starych książek i dokumentów biblioteki szkoły.
Było miło, sympatycznie i sentymentalnie. Wspominaliśmy pracę w bibliotece na przełomie tych wszystkich lat i jak się w tym czasie zmieniała. Jedno jest stałe, biblioteka to miejsce, które przyciąga wspaniałych, życzliwych i przyjaznych ludzi, których łączy wspólna pasja zamiłowania do czytania książek...

MISTRZOWIE PIĘKNEGO CZYTANIA

30 maja 2017 roku w bibliotece odbył się po raz drugi Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas II i III. Do konkursu przystąpiło 21 uczniów. Uczestnicy w dwóch grupach wiekowych zaprezentowali przygotowany wcześniej fragment dowolnej książki oraz czytali krótki tekst wybrany w drodze losowania. Komisja w składzie: p. A. Korzeniewska, p. J. Bukowska, p. J. Labudda przyznała następujące miejsca:

Klasy II
I miejsce – Tomasz Kuraczyk IIc
II miejsce – Maksymilian Pasieczny IIa
III miejsce – Natalia Ostrowska IId
Wyróżnienie – Marta Kalandyk IIa, Weronika Latos IIg, Tymon Łopatniuk IIg

Klasy III

I miejsce – Kornelia Łapińska IIIb
II miejsce – Amelia Maciborko IIIa
III miejsce – Maja Strongowska IIIa, Oktawia Stromska IIIe
Wyróżnienie – Sara Rakowska IIIf, Max Bloch IIIb

Laureaci otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy !!!

WIOSNA ZAWITAŁA DO SZKOŁY I DO BIBLIOTEKI

Wyniki konkursu na

KREATYWNE - KOLOROWE PRZEBRANIE w PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Przebrania były niezmiernie ciekawe, kolorowe. Szczególnie wyróżniła się ilością  przebranych uczniów klasa VIa :) oraz  Vd i IVc. Jesteśmy pod wrażeniem!!!

Indywidualnie, komisja w składzie Magdalena Bielińska i Anna Korzeniewska przyznała:

 I miejsce – Wiktor Bielski VIa

II miejsce – ex aequo - Maja Pranczke VIa i Jakub Skowronek IVb

III miejsce -ex aequo - Oliwia Helbik Vd i Wiktoria Jasińska Vd

Wyróżnienie – Nina Benkowska VIa

Nagrody ufundował Samorząd Uczniowski

Gratulujemy zwycięzcom i jednocześnie dziękujemy wszystkim ( również nauczycielom :) ) za świetną zabawę.

W tym samym dniu ruszyła w naszej szkole POCZYTALNIA . Miejsce wyjątkowe mieszczące się na holu, gdzie uczniowie mogą podczas przerw poczytać w spokoju czasopisma,  komiksy i książki na specjalnie przygotowanych materacach z poduszkami. Akcja od razu spodobała się społeczności szkolnej. 

Nauczyciel plastyki – Magdalena Bielińska

Nauczyciel bibliotekarz – Anna Korzeniewska

POEZJI CZAR

28 lutego 2017 r. odbyły się szkolne eliminacje XXXIV Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej. Uczestnicy z klas I-III wraz z osobami towarzyszącymi spotkali się w szkolnej bibliotece, w której wystąpili w scenerii jesiennej aury, na tle dorodnych jabłoni.

W konkursie wzięło udział 21 osób, z czego trzy z klas pierwszych. Klasy trzecie reprezentowało 11 uczniów, zaś pozostałych 7 osób to uczniowie klas drugich.

Każdy uczestnik zobowiązany był zaprezentować dwa utwory poetyckie, którym nadał własną interpretację. Niektórzy uczniowie posłużyli się rekwizytami jako elementem wzbogacającym treść wierszy.

Przez ponad 90 minut komisja oraz zgromadzeni goście – rodzice , koleżanki i koledzy- mieli okazję podziwiać występy wirtuozów słowa. Największym powodzeniem cieszyła się twórczość Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej i Danuty Gellner. Pojawił się też wiersz Jana Twardowskiego oraz jedna z ballad Adama Mickiewicza, co świadczy o wyższym stopniu wtajemniczenia małych recytatorów.

Uczestnicy konkursu zmagali się z tremą, musieli pokonać lęk i nieśmiałość a przy tym jeszcze sprostać kryteriom regulaminu, z którego wymogami zostali wcześniej zapoznani. Doskonale sobie z tym poradzili, nikt nie zapomniał tekstu, każdy się pięknie zaprezentował.

Członkowie komisji, w skład której weszli: Teresa Hebel, Anna Korzeniewska oraz Longina Wojciechowska – Klecha, mieli trudne zadanie po wysłuchaniu wszystkich prezentacji. Ostatecznie przyznano miejsce pierwsze, drugie i trzecie oraz dwa wyróżnienia.

Laureatami szkolnych eliminacji zostali:
Mateusz Prasołek z klasy II e – I miejsce
Weronika Latos z klasy II g – II miejsce
Kornelia Łapińska z klasy III b - III miejsce.

Wyróżniono uczniów:
Lenę Kwiecień z I c oraz Tymona Łopatniuka z II g.

Szkołę w eliminacjach miejskich w marcu br. - w młodszej grupie wiekowej- reprezentować będą Mateusz Prasołek oraz Weronika Latos.

Udział w szkolnych eliminacjach niesie cenne doświadczenie dla uczestników, którzy pokonali onieśmielenie i wystąpili publicznie. Każdy miał okazję zabłysnąć na forum i podpatrzyć, jak robią to inni. Ta cenna wiedza powiększyła bagaż doświadczeń najmłodszych uczestników konkursu i może być wykorzystana – z powodzeniem – za rok. Gratulujemy!

TYDZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

W dniach 21-25 listopada br. pracownicy biblioteki wraz z nauczycielami ze świetlicy zorganizowali misiowe święto. 25 listopada to Dzień Pluszowego Misia i wtedy uroczyście zakończono świętowanie.
Do projektu, który i miał na celu promowanie czytania, włączono uczniów wszystkich klas. Najmłodsze dzieci (z oddziałów 0-I) oglądały w bibliotece bajki, których bohaterami były niedźwiadki.
Uczniowie klas II i III uczestniczyli w zajęciach pt. „Misie - bohaterowie bajek i baśni
w literaturze i filmie". Wielokrotnie przywoływano postać Kubusia Puchatka, który pojawił się
w szkole, składając wizyty w salach lekcyjnych.
Starsi uczniowie (klasy IV -VI)otrzymali zadanie, które polegało na przygotowaniu plakatu lub prezentacji, które dotyczyć miały niedźwiedzi żyjących w Polsce.
W piątek, w Dzień Pluszowego Misia, miała miejsce akcja „Przyprowadź misia do szkoły". Tego dnia w szkole gościło około 300 pluszowych niedźwiadków. Ich właściciele chętnie się z nimi fotografowali, przekonując innych, że właśnie ich pluszak jest najładniejszy, najmilszy.
Na wystawie w bibliotece wyeksponowano książeczki o misiach, które zostały wykonane przez młodsze dzieci. Również na holach pojawiły się gazetki, prezentujące prace wykonane przez uczniów w domu lub w klasie pod kierunkiem nauczycieli. Podobizny misiaczków rozjaśniały szkolne korytarze. Zapanowała baśniowa atmosfera, rzeczywistość przeplatała się ze światem dziecięcej wyobraźni.
Na zajęciach w bibliotece nucono misiowe mruczanki, przytulając się do swoich ulubieńców.
W świetlicy trwały zabawy z ulubionymi pluszakami. Wykonano też piękny plakat, który
promował Dzień Pluszowego Misia. Dla Kubusia Puchatka przygotowano przepiękną laurkę.
Na zakończenie niezwykłego tygodnia najbardziej aktywni uczestnicy akcji otrzymali słodkie co nieco, a także zakładki do książek, wykonane przez dzieci ze świetlicy.
Akcja, w której Kubuś Puchatek zachęcał do czytania, przechadzając się po szkole, miała natychmiastowy odzew – najmłodsi czytelnicy częściej odwiedzali bibliotekę, poszukując na półkach książek, których bohaterami są misie.

Po takim tygodniu, za którym dzieciaki już tęsknią, w pamięci pozostał wierszyk:

                                                      Są misie brązowe,
                                                        są misie białe,
                                                        są misie duże
                                                     i te całkiem małe.
                                                    Są misie pluszowe,
                                                    bywają też szklane
                                                        i takie jak TY
                                                    całkiem kochane"!

 

SIENKIEWICZ - LEKCJA

                                      Rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza

15 listopada br. przypadła setna rocznica śmierci wielkiego pisarza Henryka Sienkiewicza.
Tego dnia nauczyciel bibliotekarz Anna Korzeniewska zaprezentowała w klasach V-VI fragmenty dzieł wybitnego pisarza. Przypomniała dorobek twórczy i osiągnięcia noblisty, zachęcając do obejrzenia okolicznościowej wystawy, która poświęcona jest życiu i twórczości pisarza. Wystawa znajduje się w szkolnej bibliotece.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali fragmentów noweli „Latarnik", poznając losy polskiego emigranta, żołnierza, który marzył o powrocie do ojczyzny. Ta lektura, wybrana celowo, przywołała w pamięci słuchaczy niedawno obchodzone uroczyście Święto Niepodległości.

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

18 maja br. nasza biblioteka gościła uczestników Konkursu Pięknego Czytania, który odbył się w naszej szkole po raz pierwszy.

W finale konkursu uczestniczyło 23 uczniów z klas II i III.
W skład komisji oceniającej uczestników weszli nauczyciele:
Anna Korzeniewska, Longina Wojciechowska – Klecha i Jolanta Labuda. Organizatorkami konkursu były panie Jolanta Labuda i Joanna Klim.
Dzieci zaprezentowały własne teksty, które wybrały przed konkursem i nad którymi pracowały w domu. W drugiej części konkursu czytały wylosowane fragmenty książek, zakupionych w ramach realizowanego programu Książki Naszych Marzeń.
Wszyscy uczestnicy pięknie czytali i dołożyli starań, aby sprostać wymaganiom komisji, która oceniała bezbłędność, płynność czytania, dykcję a także interpretację tekstu. Za właściwe przeczytanie dialogów były punkty dodatkowe.
Gośćmi konkursu były p. dyr Gabriela Maliszewska , która powitała uczestników oraz p. dyr. Alicja Orlicka,która przedstawiła dzieciom fragment „Kubusia Puchatka", dając lekcję pięknego czytania.
P. Anna Korzeniewska zaprezentowała z niezwykłą ekspresją zabawny wiersz, będący ilustracją do książeczki, którą stworzyły klasy III b (ilustracje) i IV b (teksty). Autorem zaprezentowanego wiersza jest nauczyciel języka polskiego p. Izabela Kasprzycka – Buc.
Komisja konkursu wyłoniła zwycięzców, są to:
kategoria – klasy II
I miejsce - Maciej Podgórny II f
II miejsce Kornelia Łapińska II b i Oktawia Stromska II e
III miejsce Małgorzata Dylak II d

kategoria - klasy III
I miejsce Maja Prys III b
II miejsce Paweł Kojałowicz III d
III miejsce Małgorzata Osiowy III c

Interpretacja i technika czytania tekstu w przypadku niektórych dzieci zachwycały dojrzałością, swobodą, opanowaniem warsztatu. Serdecznie gratulujemy!

Nauczyciele bibliotekarze

Z HISTORIĄ KSIĄŻKI ZA PAN BRAT

W dniach 25 - 28 kwietnia br. uczniowie klas szóstych gościli w szkolnej bibliotece na lekcji zatytułowanej „Od glinianej tabliczki do książki elektronicznej". Było to spotkanie w ramach realizowanego programu „Książki naszych marzeń".

Nauczyciele bibliotekarze zaznajomili uczniów z historią utrwalania myśli ludzkiej od przekazu ustnego poprzez system znaków pisanych aż po alfabet. Przedstawili także różne etapy powstawania książki jako zapisu informacji. Szóstoklasiści mieli okazję, korzystając z prezentacji multimedialnej, obejrzeć tabliczki gliniane z pismem klinowym, zwoje papirusowe z hieroglifami, kodeksy pergaminowe i papierowe. Zapoznali się pokrótce z historią papieru oraz wynalazkiem Gutenberga. Zrozumieli, że wynalezienie ruchomej czcionki było rewolucją, jaka się dokonała
w czytelnictwie i w kulturze. Uczniowie mogli podziwiać różne typy opraw książek i zdobienia kart, zapoznali się
z takimi pojęciami jak: inicjał, iluminacja, inkunabuł, prasa drukarska. Dowiedzieli się też, że już w starożytności istniały biblioteki – w tym publiczne – a najbogatszą z nich była biblioteka w Aleksandrii.
Wiedzą już, kto i kiedy rozszyfrował tajemnicę hieroglifów oraz pisma klinowego, dlaczego Biblia Gutenberga, która znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie, jest egzemplarzem unikatowym na skalę światową. Mieli także okazję obejrzeć reprodukcje miedziorytów, które zostały wykonane w XV wieku.
Uczniowie uznali, że tradycyjna forma książki jest niepowtarzalna poprzez swoją historię, wygląd, zapach a także szelest kart, toteż daleko w tyle zostawia wynalazek XX w. - książkę elektroniczną.

SPOTKANIE AUTORSKIE TOMASZA NOWACZYKA

11 marca 2016 r. – spotkanie autorskie Tomasza Nowaczyka
oraz promocja jego książki „Gupik ma szczęście" w Stacji Kultura Rumia

Uczniowie klasy II e wraz z nauczycielem –bibliotekarzem Anna Korzeniewską uczestniczyli w spotkaniu autorskim Tomasza Nowaczyka, na którym autor promował książkę pod tytułem „Gupik ma szczęście".
Przedtem jednak pracownik biblioteki Stacja Kultura pokazał dzieciom zasoby biblioteczne, zwłaszcza te przeznaczone dla młodszych czytelników. Zapoznał też z zasadami organizacji oraz funkcjonowania placówki.
Tomasz Nowaczyk, artysta kabaretowy i zapalony maratończyk a także klaun
w fundacji Czerwone Noski, z właściwym sobie wdziękiem i lekkością przeczytał zgromadzonym niektóre wiersze z promowanej książki, wzbogacając treść prezentacją multimedialną – rysunkami autorstwa Marcina Skoczka.
Zabawne wierszyki, w których dostrzec można zabawę słowem, ciekawą fabułę
i dowcipną puentę, poruszyły małych odbiorców. Autor – odwołując się do prezentowanych tekstów - dodatkowo wzbogacił wiedzę dzieci, tłumacząc znaczenie występujących tam związków frazeologicznych, takich jak : pierwsza jaskółka nie czyni wiosny, spiec raka czy mówić o kimś łoś.
Pisarz zachęcił dzieci do współuczestnictwa w prezentacji, naśladowały więc
z ożywieniem głosy zwierząt, doskonale się przy tym bawiąc. Wykorzystując kabaretowe umiejętności, Tomasz Nowaczyk nawiązał wspaniały kontakt z młodą widownią. Na koniec zachęcił: „Bawcie się rymem, próbujcie".
Te wiersze rzeczywiście są niezwykłe i przyciągają uwagę swoją niepowtarzalną treścią i konstrukcją myślową. Mogą posłużyć jako pomoc w nauce poprawnej wymowy a zarazem być źródłem radości dla dzieci.
Na koniec spotkania uczniowie klasy II e podziękowali autorowi, obdarowując go pięknie wykonanymi kolorowymi laurkami. Na pamiątkę spotkania dzieci zostały obdarowane egzemplarzem promowanej książki z autografem autora.
Tchórz
Żył pod Szczytnem trwożny tchórz –
Tchórz zza mórz, co bał się mórz.
Gdy grzmot burzy był tuż – tuż,
Tchórz tchórzliwie trząsł się już .
(...)

NOWI CZYTELNICY W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

W dniach 5-9 października 2015 roku w poczet czytelników biblioteki szkolnej zostali przyjęci uczniowie klas pierwszych. Specjalnie dla nich opracowano scenariusz zajęć zatytułowany „Biblioteka – miejsce niezwykłe".

Dzieci zostały w uroczysty sposób przyjęte do grona szkolnych czytelników, to miało być ważne wydarzenie w ich życiu. Zostały zaznajomione z obowiązującym regulaminem oraz ze sposobem wypożyczania książek.
Złożyły uroczyste ślubowanie, a następnie każdy uczeń otrzymał swój identyfikator.
Ślubowanie poprzedziła wesoła zabawa – dzieci utworzyły „śpiewający pociąg", który został poprowadzony przez nauczyciela – bibliotekarza. Odwiedzono następujące stacje: Czytelnię, Wypożyczalnię, Kącik Komputerowy, Kącik Kubusia Puchatka, Regałowe Tunele.

Zawiadowca, drugi nauczyciel – bibliotekarz, cierpliwie objaśniał, co znajduje się na poszczególnych stacjach. Uczniowie dobrze się bawili, spodobało im się to miejsce.

Na koniec wizyty każdy pierwszoklasista wypożyczył swoją pierwszą książkę.

Życzymy częstych wizyt w naszej bibliotece!

"Czytanie łączy pokolenia"

Po raz kolejny w naszej bibliotece odbyła się akcja czytelnicza tego typu. W ubiegłych latach pracownicy naszej szkoły i zaproszeni goście wielokrotnie czytali dzieciom „Ulubione książki z dzieciństwa". Akcja zawsze połączona była z wystawą czytanych przez nich książek, ukazując ich różne wydania dostępne w naszej bibliotece.
W lutym 2015r. w naszej bibliotece szkolnej odbyło się 7 spotkań pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia". W każdym z nich uczestniczyła inna klasa oraz zaproszony gość specjalny, czyli fantastyczne, uśmiechnięte Babcie oraz nauczyciele, pracownicy naszej szkoły, którzy też są rodzicami, dziadkami.
Poprosiłyśmy naszych miłych gości o przeczytanie bajek ze zbioru pt. „Bajki pełne miłości". Zbioru niezwykłego, bo napisanego przez rodziców dla ich dzieci, przez osoby znane z mediów i te mniej znane. Po pierwsze ze względu na ich piękną wymowę, a po drugie w związku ze spotkaniem autorskim ze współautorką zbioru p. Anną Kaszubską i panem Bartkiem Neymanem (tatą naszej uczennicy), które odbędzie się 24 kwietnia 2015r. w naszej bibliotece.
Zaproszeni Goście z wielką pasją i zaangażowaniem czytali książki naszym młodym czytelnikom. Opowiadali im zarówno o ulubionych bajkach ich dzieciństwa, jak i tych, które czytają teraz swoim dzieciom i wnukom. Natomiast nasi uczniowie pilnie i w skupieniu słuchali ciekawych opowieści, a następnie przygotowywali ilustracje do tekstu.
• grupa „0"e: Magdalena Rutkowska „Krabiki" (19.02.),
• klasa Ig: Anna Kaszubska „Najmniejszy ptaszek świata" (19.02.)
• klasa IIId: Ewa Błaszczyk „Alicja, niedźwiedź i Czarnoksiężnik" (20.02.),
• klasa IIc: Anna Świątczak „Mapa" (23.02.),
• grupa „0"a: Targan Nasordinova i Anna Kaszubska „Mahl – Azni i jej trzej bracia" (23.02.),
• klasa Ib: Krzysztof Ziemiec, Anna Kaszubska „Jak Miś Tadeusz uratował Wiadomości" (24.02.),
• dzieci ze świetlicy: Beata Tadla „Nie taki diabeł straszny" (24.02.).
Celem spotkań było pokazanie, że wspólne, głośne czytanie może być wspaniałą zabawą, ciekawym sposobem spędzania czasu z rodziną. Wspólne czytanie pomaga budować wzajemne poczucie bliskości, rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i wzmacnia dziecięce poczucie wartości. Pokazuje zarówno dorosłym jak i dzieciom, że czytanie może być dobrą, wspólną zabawą.

PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

W dniach 15 – 17 października 2014r. uczniowie siedmiu klas pierwszych wzięli udział w zajęciach w bibliotece szkolnej połączonych z pasowaniem dzieci na czytelników.
Spotkanie przebiegało w przyjaznej i serdecznej atmosferze. Rozpoczęło się zabawami z wykorzystaniem chusty animacyjnej, dzięki którym dzieci z radością wkroczyły do Krainy Książek. Następnie wysłuchały bajki „O smutnej Księżniczce", której radość przywróciło poznanie biblioteki pałacowej i jej zbiorów. By poznać regulamin i zasady obowiązujące
w bibliotece udały się „pociągiem" w podróż między regałami pełnymi książek, po drodze odwiedzając stacje - czytelnia i wypożyczalnia.
Najważniejszym punktem programu było pasowanie pierwszaków na czytelników, wręczenie im identyfikatorów oraz samodzielne wypożyczenie pierwszej książki z biblioteki. Pomogli nam w tym zaproszeni goście pani dyrektor Irena Kopaczewska i pani wicedyrektor Gabriela Maliszewska.
Na zakończenie dzieci otrzymały słodki upominek i zadanie wykonania pracy plastycznej będącej ilustracją wybranej książki. Mamy nadzieję, że nasi mali czytelnicy będą chętnie i często odwiedzali bibliotekę szkolną.

"Pasja i Twórczość"

Dnia 30 maja 2014 roku w czasie trwania Festynu Rodzinnego w bibliotece szkolnej można było obejrzeć wystawę „Pasja i Twórczość".

Po raz szósty Pasjonaci i Twórcy z naszej szkoły mieli okazję zaprezentować swoje zainteresowania, umiejętności i talenty. Możliwość zaprezentowania się i obejrzenia wystawy pozwoliła uczniom, rodzicom, absolwentom i pracownikom szkoły poznać się z innej strony.

A było co oglądać!:

• Wojciech Szopa kl. VId – kolekcja kostek Rubika (uznana za najciekawszą pasję w tym roku)

• Oliwier Sitek kl. VIa – zestawy klocków LEGO

• Oliwia Chmielewska kl. IVa – kolekcja magnesów z całego świata

• Krzysztof Jerzyk kl. Va – prezentacja multimedialna o grze komputerowej Assasin's Creed

• Maja Rochalska kl. VIa – plakat o idolu (Justin Bieber)

• Nadia Gurbiel kl. Va – obrazy malowane farbami olejnymi

• Martyna Chrzanowska kl. IVd – kolekcja znaczków

• Dominika Sztejter kl. Vc – prace plastyczne

• Sandra Przyłucka kl. IIIc – kolekcja czasopism o koniach

• Kamil Grzybowski kl. VIa – harcerstwo

• Jakub Szymański kl. Va – kolekcja łusek

• Julia Bauer kl. IIIc – konie (puchary, medale, figurki)

• Milena Chyzińska kl. IVa – kolekcje kolorowych karteczek i naklejek

• Dominika Polasik kl. VI – prace plastyczne i ulubione zwierzątko

• Sandra Dąbrowska kl. IVa – breloki i bransoletki z żyłek

• Maja Łazarek kl. IIId – kolekcja figurek – żyrafy

• P. Urszula Rybczonek (babcia Aleksandra Jakś z kl. Id) – obrazy wykonane techniką haftu krzyżykowego, kolekcja pluszowych misiów

• P. Magdalena Jakś ((mama Aleksandra Jakś z kl. Id) – pudełka wykonane techniką decoupage oraz przytulanki (Pracownia NieRówno)

• Monika Bielińska (absolwentka) – szkice i obrazy oraz koronki techniką irlandzką i frywolitkową

• p. Dominika Widera (nauczycielka matematyki) – rękodzieło – technika decoupage i obrazy wykonane techniką haftu krzyżykowego

• p. Witold Gesse (nauczyciel informatyki) – kolekcja filmów i książek z Johnny'm Deep

• p. Alicja Kuczkowska (nauczycielka religii) – kolekcja kalendarzyków kieszonkowych (od lat siedemdziesiątych) oraz szydełkowanie

• p. Joanna Ryduchowska – Wrzałek – prezentacja metody C. Freineta, którą pracuje z uczniami

• p. Anna Korzeniewska (nauczyciel bibliotekarz) z mężem Andrzejem – ogrodnictwo

(świeże kwiaty i warzywa, poradniki oraz prezentacja zdjęć )

• uczniowie klas IIIa i IIId – plakaty, albumy i prezentacje multimedialne o Rumi z okazji 60 – lecia miasta

• prace pokonkursowe – plakaty – „Dziecko, które czyta stanie się dorosłym, który myśli"

• prace plastyczne uczniów naszej szkoły wykonywane na zajęciach plastyki pod kierunkiem p. Anny Szczygielskiej

• twórczość naszych uczniów – albumy, zbiory, tomiki poezji

Mimo ogromu pracy, którą trzeba włożyć w przygotowanie wystawy, przynosi nam ona wiele satysfakcji, gdyż jest chętnie odwiedzana przez gości festynu. W samej loterii na najciekawszą pasję wzięło udział ponad pięćdziesiąt osób, a to przecież nie wszyscy odwiedzający!

Wystawę „Pasja i Twórczość" możemy zaliczyć jako sukces na rzecz promowania zdolnych uczniów, a także biblioteki jako szkolnego centrum kultury.

(więcej zdjęć w Galerii)

PASOWANIE UCZNIÓW KLAS I NA CZYTELNIKÓW

W marcu w naszej bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników.
Jedną z największych atrakcji dla dzieci okazało się przedstawienie pt: „Kolorowy Świat Bajek" w wykonaniu uczniów należących do Koła Przyjaciół Biblioteki. Nasi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a pierwszaki wspaniale odgadywały imiona postaci pojawiających się na bibliotecznej scenie, tytuły zaprezentowanych bajek, a nawet pięknie odpowiadały jaki morał z nich płynie.
Po przedstawieniu nastąpiło uroczyste pasowanie uczniów na czytelników biblioteki szkolnej. Dzieci składały przysięgę oraz otrzymały identyfikatory, które ułatwiają im korzystanie z naszej biblioteki.
Wielką frajdę stanowiła, jak co roku, możliwość wypożyczenia samodzielnie wybranej przez siebie książki.
Zajęcia zakończyły się słodkim upominkiem oraz ostatnim tego dnia prezentem – przygotowanymi przez uczniów klas II i III bajkowymi zakładkami do książek.

Spotkanie metodyczne Zespołu Samokształceniowego Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Rumskich

29 maja w naszej bibliotece odbyło się spotkanie metodyczne Zespołu Samokształceniowego Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Rumskich.
Oprócz licznego grona rumskich bibliotekarek obecnością zaszczyciła nas kierownik wejherowskiej filii  Wojewódzkiej i Pedagogicznej Biblioteki Pedagogicznej w Gdańsku p. Alina Hope,  a wszystkich gości przywitała uroczyście p. Dyrektor Irena Kopaczewska.
W czasie trwania spotkania podsumowałyśmy całoroczną współpracę bibliotekarzy (bibliotek szkolnych i miejskich w mijającym roku szkolnym). Miałyśmy również okazję pochwalić się naszą nową biblioteką, która zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Rozgorzała również bardzo burzliwa dyskusja na temat sytuacji bibliotek szkolnych w naszym kraju.
P. A. Hope zaprezentowała najnowszą ofertę swojej biblioteki skierowaną do wszystkich typów szkół na terenie powiatu wejherowskiego.
W formie prezentacji multimedialnej podzieliłyśmy się także wrażeniami i informacjami z VII Bałtyckiej Konferencji „Zarządzanie i Organizacja Bibliotek” pod hasłem „Sfera kultury, sfera nauki – współczesny obraz  biblioteki”, która odbyła się w Gdańsku.
W miłej atmosferze wymieniłyśmy doświadczenia i pomysły na temat pozyskiwania funduszy na zakup książek.
 
 

Copyright © Szkoła Podstawowa Nr 1 w Rumi - 2014 (Agnieszka Gryzik)