Aktualności
Plan lekcji
Sport
Sukcesy szkoły
Archiwum
Rada rodziców Galeria fotografii Publikacje Dokumenty szkoły O nas w mediach

DZIENNIK ELEKTRONICZNY

vulcan

REKRUTACJA 2020/2021
Facebook

pobrane

UCZESTNICZYMY W:
saferinternet
 śniadanie daje moc
 program dla szkół
 trzymaj formę
 adopcja na odległość
 porcja energii
 szkoła na widelcu1
 wielka orkiestra
zdrowo jem
 

Pedagogika Freineta

Świętujmy!

Zapraszamy do lektury!

 

Konferencja

XVI Ogólnopolska Konferencja Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta odbyła się w tym roku w Katowicach,  pod hasłem "Do życia przygotowuje się przez życie. Wykorzystanie technik C.Freineta w rozwijaniu kompetencji kluczowych". Nasze coroczne spotkania, to nie tylko konferencja naukowa, których w ciągu roku organizuje się wiele. To oprócz solidnej dawki wiedzy i doskonalenia warsztatu pracy, spotkanie ludzi- freinetowców, którzy pomimo wielu przeciwności, sieją myśl Freineta w przedszkolach i szkołach. To spotkania ludzi, których łączą relacje i chęć zmian w edukacji. W czasie naszych zjazdów, każdy wieczór i noc  są za krótkie, bo rozmawiać z przyjaciółmi można bez końca... 
A tak napisał kiedyś prof. dr hab. Aleksander Lewin o kongresach freinetowskich: (…) Jest to impreza okazała, a jednocześnie bardzo swoista, nietypowa, pozbawiona cech oficjalności. Po prostu- masowe spotkanie ludzi, przejętych do głębi wspólnymi ideami, wprowadzających je w życie w różnych warunkach. Spotkania ludzi sobie bliskich, przyjaciół, entuzjastów, zapaleńców. To smilitants, tzn. bojownicy, ludzie o coś walczący  Pozdrwiamy wszystkie grupy regionalne i do zobaczenia za rok .
Więcej informacji

SEMINARIUM WE FRANCJI

W dniach od 27 kwietnia do 4 maja br. uczestniczyłam, razem z animatorami pedagogiki Celestyna Freineta z całej Polski, w seminarium międzynarodowym „Alternatywne formy edukacji w szkołach francuskich. Poza wymianą doświadczeń, licznymi rozmowami i twórczymi pomysłami, odbyły się trzy wizyty studyjne w szkołach strasburskich - w prywatnej szkole freinetowskiej La Mosaique, w szkole demokratycznej Nov Agora Ecole Democratique i w szkole oraz przedszkolu Rudolfa Steinera „Michael". A wszystko to w cudownych okolicznościach Alzacji i Lotaryngii.
Pierwszą była Ecole la Mosaique – szkoła freinetowska założona przez rodziców. Były tam dzieci w wieku od 6 do 11 lat, pracujące w jednej przestrzeni edukacyjnej, jednakże każde skupione na czymś innym, każde realizujące swój własny plan dnia, gotowe jednakże do pomocy, współpracy, do rozmowy z nami- gośćmi i z wielką szczerością mówiące o tym, czym dla nich jest ich szkoła. Ponadto wszyscy byli bardzo radośni, weseli, widać było autentyczne zaangażowanie w swoją pracę. W tej szkole nie ma ocen, uczniowie otrzymują ocenę opisową dopiero, gdy opuszczą szkołę. Bardzo często w tj szkole, do projektów szkolnych angażowani są rodzice dzieci, które mogą przychodzić, gdy poczują taką potrzebę, pomagając na przykład w przygotowaniu lunchu. Niezmiernie interesujący był tam pomysł ze zdobywaniem „kolorowych" pasów , tak, jak w sportach walki. Każdy kolor odpowiadał za konkretne „umiejętności", np. żółty pas oznaczał między innymi: „samodzielnie piszę krótki tekst". Uczniowie mieli też swój własny ogródek, który sami pielęgnowali. Każdy z nich miał swoją wyznaczoną przestrzeń do działań ogrodniczych. Dzieci z dumą mówiły o swoich działaniach. Zresztą wiele w tej szkole było działania, tworzenia, twórczego zapału, który zdecydowanie udzielił się nam wszystkim.

Czytaj więcej...

SPOTKANIE FREINETÓW

1 marca 2019 r. w SP 6 w Gdyni Gdańska Grupa Pedagogów Celestyna Freineta zorganizowała warsztaty „O uważności słów kilka", w których uczestniczyły: Joanna Ryduchowska-Wrzałek, Bożena Skwara, Hanna Wojtaś i Anna Korzeniewska.
Małgorzata Kuksinowicz i Martyna Tarnowska zaprezentowały m.in. ćwiczenia oddechowe oraz
z zakresu kinezjologii edukacyjnej wpływające na procesy pamięci, koncentracji i twórczego myślenia. Przedstawione zostały też przez Joannę Ryduchowską-Wrzałek metody pracy wpływające na indywidualizację procesu dydaktycznego oraz rozwijające kreatywność dziecka prowadzone w klasie I b, jak np. zbiorowe czytanie głośne (ze słuchawkami), ocena koleżeńska czy samoocena.
Drugą część spotkania prowadziła Zenona Mrula, a dotyczyło ono wykorzystania makulatury
i innych surowców wtórnych do tworzenia interesujących prac plastycznych. Pokazane zostały też inne ciekawe pomysły artystyczne.
Spotkanie było bardzo inspirujące, zapewne wiele z tych propozycji wykorzystamy w swojej pracy.
Polecana literatura dotycząca tematu uważności zaprezentowana na spotkaniu to:
 Thich Nhat Hanh „Szczęśliwi nauczyciele zmieniają świat"
 Eline Snel „Uważność i spokój żabki"
 Agnieszka Pawłowska „Przyjaciele z Krainy Uważności- komunikacja"
 Susan Verde „Ja, spokój. Księga uważności"
 Susan Verde „Ja, Joga".

XV OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA ANIMATORÓW PEDAGOGIKI C. FREINETA

W dniach 21-23 września 2018 roku w Poznaniu nauczycielki naszej szkoły: Joanna Ryduchowska -Wrzałek, Hanna Wojtaś, Bożena Skwara, Anna Korzeniewska uczestniczyły w XV Ogólnopolskiej Konferencji Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta "W drodze do uczniowskiej szkoły". Wyróżnikiem tej konferencji było praktyczne podejście do edukacji szkolnej, proponowanie nowych i często nowatorskich rozwiązań , dzielenie się pomysłami inspirowanymi pedagogiką freinetowską. Na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu odbył się cykl wykładów - "Technologia w szkole - obrazki z przeszłości" , "Edukacja wobec potrzeb współczesnego dziecka", Jak umysł dziecka konstruuje emocje ? ". Zostały też przeprowadzone ciekawe warsztaty w Publicznej Szkole Podstawowej Cogito w Poznaniu m.in. "Karty metaforyczne w edukacji", "Zobacz to czego nie widać - czyli aktywnie na matematyce", "Edukacyjna moc teatru", "Przybij rurkę - warsztaty muzyczne z wykorzystaniem bum bum rurek" , "Sposób na powtórkę - gra terenowa", "Eksperymenty i majsterka". 
Konferencja po raz kolejny wzbogaciła nasz warsztat pracy i zainspirowała do twórczych działań z uczniami. 

XIV Ogólnopolska Konferencja Animatorów Pedagogiki C. Freineta

W dniach 8 – 10 września 2017 r. nauczycielki naszej szkoły: Joanna Ryduchowska – Wrzałek, Bożena Skwara, Hanna Wojtaś i Anna Korzeniewska uczestniczyły w XIV Ogólnopolskiej Konferencji Animatorów Pedagogiki C. Freineta w Bydgoszczy. W ramach konferencji odbył się cykl wykładów:
1. Wykłady inauguracyjny - Bydgoski Bąbel Matematyczny dr Mirosław Dąbrowski – Uniwersytet Warszawski,
2. Wykład - Jak poznajemy świat? Uczenie się w świetle neurodydaktyki dr Violetta Panfil-Smolińska – Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy,
3. Wykład - Programowanie mgr Robert Preus – Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.
W programie konferencji uwzględniono warsztaty o różnorodnej tematyce:
• Festiwal ulicy
• Kodowanie na dywanie
• Liparello
• Techniki Freinet'a
• Leśna skrzynia skarbów
• Gry i zabawy matematyczne
Spotkanie nauczycieli stosujących koncepcję C. Freineta w codziennej pracy z dzieckiem pozwoliło na wymianę doświadczeń i wzbogacenie warsztatu pracy.

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA

W dniach od 16 do 18 września 2016 r. nauczycielki naszej szkoły - Bożena Skwara, Hanna Wojtaś i Anna Korzeniewska uczestniczyły w Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Innowacyjna szkoła naprzeciw wyzwaniom współczesności", która odbyła się w Ostrołęce. Podczas konferencji omawiane były takie tematy jak: "Uwarunkowania funkcjonowania i wyzwania współczesnej oświaty",
"Innowacyjność w oświacie w aspekcie stosowania metod aktywizujących", "Pedagogika C. Freineta w praktyce jako innowacja". Uczestnicy
konferencji brali udział w licznych warsztatach i spotkaniach w szkołach oraz przedszkolach. Dyskutowano jak pedagogika Freineta może wspierać budowanie edukacji ku przyszłości, jak wykorzystać zasoby muzealne w procesie dydaktycznym w warunkach współczesnych wyzwań. Pokazano jak poprzez teatr poznawać małą ojczyznę, jak wykorzystać narzędzia pracy aktora w procesie nauczania szkolnego oraz jak w ciekawy, innowacyjny sposób prowadzić zajęcia wykorzystując własny program autorski. Program konferencji wzbogacił naszą wiedzę , którą wykorzystamy w działaniach edukacyjnych w pracy z uczniami.

SWOBODNE TEKSTY NASZYCH UCZNIÓW

Człowiek ma wartość tylko przez tę odrobinę dziecinności, którą zachowuje w sobie jak najcenniejszy skarb. Być człowiekiem, prawdziwym człowiekiem, to pozostać zawsze do pewnego stopnia dzieckiem”

J.Chateau

Od ośmiu już lat, uczniowie kilku klas naszej szkoły piszą swobodne teksty, czyli piszą o tym, o czym chcą, czego potrzebę odczuwają, czym pragną się podzielić. Potem wybierają sami wśród tych tekstów ten jeden, który ich szczególnie zainteresował. Wybrany przez klasę tekst jest potem wspólnie omawiany, redagowany, opracowywany. Uczniowie bardzo lubią pisać swobodne teksty, a ja bardzo lubię je czytać... Teksty te cieszą, śmieszą, ale i zmuszają do refleksji, leczą, wzruszają i są jednym z tysięcy dowodów na... cud dzieciństwa, w którym wszystko może się zdarzyć...Prezentuję kilka z nich, może kogoś zachęcę :)

Joanna Ryduchowska-Wrzałek

Dawno, dawno temu w zagubionym lesie była dziewczynka, która sobie nie radziła. Była samotna i nie wiedziała, co ma robić. Miała 7 lat, a na imię miała Amelka. Las był bardzo ciemny. Amelka zaczęła płakać. Po chwili zobaczyła światła. Pobiegła do niego, uśmiechnęła się i zaczęła płakać ze szczęścia, bo okazało się, że odnalazła drogę do wyjścia. Szybko biegła do domu i kiedy mama ją zobaczyła, płakała ze szczęścia, że wróciła cała i zdrowa. Potem wszyscy żyli długo i szczęśliwie.

Julia D.

X ' 2015

Kraina

Było nasiono. Wyrosło na nastolatka. Nagle spotkało potwora, który mieszkał w Zimie, ale przedostał się do … Wiosny. Potwór prawie go zjadł. W Wiośnie było tak pięknie, ale nasionko musiało uciekać, szybko przedostało się do Lata. Było strasznie gorąco, że nie mogli wytrzymać, przedostali się portalem do Jesieni. Było tam tak cicho...opadające liście i śpiew ptaków. Chciało coś powiedzieć, ale ujrzało dziewczynę. Była tak piękna, ale nagle w grę wszedł potwór. Zaczęli się bić. Nastolatek padł jak nieżywy, a potwór uciekł do Lata, gdzie się stopił. Kiedy tak leżał, spojrzała na niego dziewczyna. Płakała nad nim, pocałowała go i odeszła. On „ożył”, krzyknął „Czekaj”. Ona szybko przybiegła i się pocałowali. Potem wzięli ślub, mieli dzieci i żyli długo i szczęśliwie.

Julia Ch.

X ' 2015

Przyjaciele dżungli

Dawno, dawno temu żyła sobie trójka przyjaciół. Nazywali się: Mono, Riki i Biki. Pewnego pięknego dnia poszli do jaskini, gdzie żył ich najlepszy kolega na świecie. Nazywał się Mandżo i mieszkał w środku dżungli. Poszli pobawić się na placu i niechcący Mono się potknął o kamień, ale to nie był kamień, tylko skrzynia, więc otworzyli ją...a tam był skarb...

Marek K.

Był sobie super bohater „Piesek Man”. Piesek mieszkał w Piesio City. Leciał ponad miastem i nagle z nieba spadł meteor. Dzień później z meteoru wyskoczył wielki kot!!! Powiedział, że nazywa się Giga Kot. Giga Kot zadał kłaczy cios. „Piesek Man” upadł i z ziemi strzelił w słaby punkt Giga kota, który wybuchł i tysiąc kociaków wyszło z jego głowy.

Bartek K.

X ' 2015

Dawno, dawno temu żyła sobie królewna Paulina III. Miała siostrę Wiktorię III i dwóch braci: Marka III i Olka III. Wszyscy mieli skrzydła białego orła. Pewnego dnia przybył zły Pan Gogole. Gogole walczył, aż dostał się do zamku. Rodzeństwo walczyło swą magią dobra a Gogole złą magią. Po dniu pokonali Gogola i żyli długo. To pierwsza część ich przygód...

Paulina O.

X' 2015

Bardzo dawno temu, za górami, za lasami, żyła sobie księżniczka. Miała ona zaczarowaną różdżkę, o której nikt nie wiedział. Pewnego razu pojawiły się nożyczki, które prowadzą do innych wymiarów i je wypróbowała. Pojawiła się w „Cukierko-landii”, gdzie były domy z piernika, zwierzaki z lukru i nawet woda była z cukru. Aż pojawił się siedmiogłowy smok i księżniczka pokonała go swoją różdżką i żyła długo i szczęśliwie.

Kacper K.

X' 2015

Baletnica

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, za rzekami, mieszkała baletnica Wiktoria. Marzyła, by zostać królową Polski. Była najlepsza w balecie. Przyszła pora na najtrudniejszy- taniec łabędzia, tego jeszcze nikt nie dokonał, ale miała swoje baletki. To nie były zwykłe baletki, były zaczarowane, dostała je od wróżek z gór. Jej życzenie się spełni, gdy zatańczy taniec łabędzia dla królowej Agaty. Ona został królową, bo zatańczyła „cha-chę”, najbardziej zwariowaną „cha-chę” w Polsce. Co się stanie, czy ziści się jej marzenie?

Wiktoria M.

Wrona

Dawno, dawno temu żyła sobie wrona. Była miła dla innych ptaków: skowronków, wron, bocianów i innych, aż pewnego dnia przyszedł kruk. Wszyscy pouciekali do domów. Wrona nie zdążyła. Kruk rzucił na nią zaklęcie. W ostatniej chwili zjawił się ptak nieznajomy...a miał na imię Bordzio... cdn...

Olek J.

listopad ' 2015

Śmierć

Kiedyś był sobie Pan Śmierć. Zamiast skóry miał same kości. Miał też konia, który wabił się Pimpuś i miał adoptowaną córkę Helen. Zbliżało się Boże Narodzenie a Mikołaja porwali!!! Ktoś miał zająć jego miejsce. Wypadło na Śmierć. Dzisiaj były już Święta, Śmierć-Mikołąj przyjechał do domu dziewczynki, która miała niewiele czasu na życie. Spojrzał na jej klepsydrę, a w niej były już tylko dwa ziarenka piasku. Śmierć machnął ręką i klepsydra wypełniła się piaskiem. 

- Ależ Panie, nikt nie może przedłużyć życia – powiedział jego elf

- JA mogę – odpowiedział Pan Śmierć

I poleciał do innych domów...

Szymon W.

listopad ' 2015

WIZYTA STUDYJNA W FINLANDII I ESTONII

W dniach 26.04. – 02.05.2015r. byliśmy uczestnikami międzynarodowego seminarium edukacyjnego na temat: Alternatywne pedagogiki w placówkach oświatowych Finlandii i Estonii a pedagogika Celestyna Freineta. Program seminarium realizował zagadnienia z zakresu organizacji edukacji w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich, informacje na temat aktualnych tendencji w metodyce pracy z uczniem. Wizyty i obserwacje zajęć, wykłady dla nauczycieli, spotkania informacyjne z dyrektorami, wykładowcami, nauczycielami i wychowawcami placówek, odbyły się w przedszkolach, szkołach, w Tallinie, w Freinetschool of Rauma, na Uniwersytecie Tampere oraz w Urzędzie Miasta Rauma.
W czasie seminarium mogliśmy zapoznać się z organizacją pracy i efektami edukacyjnymi placówek oświatowych w Estonii i Finlandii, pogłębić wiedzę na temat koncepcji pedagogicznej C. Freineta na podstawie wykorzystania jej w pracy dydaktycznej oraz wychowawczej w wizytowanych placówkach. Stworzyło to możliwości wykorzystania zdobytej wiedzy w czasie seminarium we własnej pracy edukacyjno- wychowawczej jak i pracy naszej placówki.
Ciekawe rozwiązania, pomysły fińskiego i estońskiego systemu edukacyjnego wzbogaciły naszą wiedzę, zainspirowały do szerszych działań edukacyjno - wychowawczych, aby dzieci mogły rozwijać się w przekonaniu o własnej wartości i samodzielnie stawiać czoła trudnym sytuacjom. Kreowanie wraz z uczniami sytuacji edukacyjnych pozwoli im na podejmowanie różnorodnej działalności, skłoni do myślenia i działania oraz samodzielnej aktywności.
Długo jeszcze potrwa nasze zauroczenie systemem oświaty w Finlandii i osiąganymi efektami w edukacji, gdzie podstawą sukcesu jest pełna autonomia szkół i nauczyciele wszechstronnie i doskonale przygotowani do zawodu w szkołach o wysokiej i porównywalnej jakości.

SPOTKANIE FREINETOWCÓW W BIBLIOTECE NASZEJ SZKOŁY

„Nie możecie wychowywać swych uczniów
do budowania świata ich marzeń,
jeśli sami przestaliście w te marzenia wierzyć.
Nie potraficie wskazać im własnej drogi,
jeśli sami siedzicie zmęczeni, zniechęceni
i zagubieni na rozstaju dróg"
 

Celestyn Freinet


25 października 2013r. w bibliotece, przystrojonej jesiennym klimatem z kasztanami w roli głównej, odbyło się spotkanie nauczycieli i sympatyków pedagogiki Celestyna Freineta. Przyjechali nauczyciele z Gdańska, Gdyni, Sierakowic, Kamienicy Królewskiej i Redy. Było to pierwsze spotkanie poświęcone przygotowaniom do Ogólnopolskiej Konferencji Freinetowskiej, której region pomorski będzie organizatorem. Wszyscy bardzo twórczo i ochoczo wzięli się do pracy. Oczywiście to dopiero początek drogi, ale już pierwsze kroki zostały na niej postawione. Wiemy już, jak będzie brzmiał temat konferencji, mamy wstępne rozeznanie warsztatowe, ale jeszcze tego nie zdradzimy...aby nie zapeszyć. Kolejne spotkanie planujemy zorganizować w styczniu. Dodam jeszcze, że wszystkim gościom bardzo podobała się nasza nowa-stara szkoła a szczególnie biblioteka :)

Joanna RW

IX OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA FREINETOWSKA

„Szlakiem zabytków techniki-doświadczenia poszukujące"

... taki był temat przewodni IX już ogólnopolskiej Konferencji Freinetowskiej, która odbyła się w dniach 21-23 IX br. w Katowicach. W bogatym programie znalazły się wykłady na temat pedagogiki freinetowskiej, znaczenia rozwoju techniki i ochrony zabytków, współistnienia tejże w zgodzie z naturą, warsztaty z doświadczeń poszukujących Szlakiem Zabytków Techniki na terenie Śląska /grupy miały warsztaty między innymi w kopalni „Wujek" czy też w legendarnym już osiedlu robotniczym Nikiszowiec/,opracowanie fiszek problemowych dla dzieci i młodzieży oraz wymiana doświadczeń z nauczycielami z całej Polski – uczestnikami konferencji...a było ich sporo. Przewidziano także spotkanie z kulturą Śląska. Z pewnością nabyte informacje i umiejętności będą inspiracją do poszukiwań nowych rozwiązań po meandrach edukacji. Ta konferencja udowodniła, że nas, twórczych nauczycieli, jest bardzo wielu. A w przyszłym roku spotkamy się we Wrocławiu.

Joanna Ryduchowska-Wrzałek

SZKOLENIE W GDYNI

     Dnia 23 listopada br. w gościnnych progach SP 6 w Gdyni odbyło się jesienne warsztatowe spotkanie gdańskiej grupy freinetowców. Przybyło nań sporo nauczycieli ze szkół z Gdyni, Gdańska, Sierakowic, Kamienicy Królewskiej i liczna , poszukująca ciągle ciekawych rozwiązań edukacyjnych, grupa nauczycieli z naszej szkoły. Program spotkania był bogaty, obejmował bowiem warsztaty plastyczne: „Wariacje na temat kartki świątecznej", gdzie twórczo i ochoczo pracowałyśmy zdobiąc oryginalne kartki świąteczne, następnie uczestniczyłyśmy w omówieniu niezwykle interesującego „Programu wsparcia uczniów ze specyficznymi trudnościami w nauce- Ortograffiti z Bratkiem" - prowadzonego przez jej współautorkę, Panią Izę Mańkowską. Owa metoda bardzo nas zaintrygowała swoją prostotą i skutecznością. Ponadto omówiony został program funkcjonowania jedynej w Polsce szkoły prowadzonej całościowo metodami Celestyna Freineta, przypomnieliśmy sobie niezwykle odkrywcze warsztaty prowadzone podczas Ogólnopolskiej Konferencji Freinetowskiej, mającej miejsce w Moszczance – mekce Freinetowców. Był również czas na sprawy bieżące. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej, ciepłej atmosferze , gdzie przemykać się zaczął już świąteczny klimat. I na koniec bardzo ważna sprawa – od 23 listopada w naszym stowarzyszeniu mamy nową osobę. Jest nią Pani Bożena Skwara. Bardzo się cieszę i życzę wielu wspaniałych chwil twórczej satysfakcji i ciągłej ciekawości dzieckiem :)

Joanna Ryduchowska-Wrzałek

SPOTKANIE Z ZAPRZYJAŹNIONĄ KLASĄ Z SIERAKOWIC

    5 października klasa III d miała wspaniały dzień - po pierwsze uczestniczyła w niezwykle interesujących zajęciach laboratoryjnych w Oceanarium / organizowanych w ramach programu Comenius/ , gdzie mogła oglądać na żywo i pod mikroskopem faunę i florę naszego Bałtyku okraszoną profesjonalnymi komentarzami pracowników , a po drugie, w tej wyprawie towarzyszyli im ich poznani dwa lata temu korespondenci z klasy III d z Sierakowic. Radości ze spotkania było bardzo dużo, widać, że dzieci zdołały się ze sobą zaprzyjaźnić pisząc do siebie swobodne teksty. Po zajęciach w Oceanarium, w których uczestniczyła również klasa IIIb z naszej szkoły, wszyscy poszli obejrzeć statek należący do Instytutu Morskiego i z zaproszonymi gośćmi, czyli uczniami zaprzyjaźnionej klasy, wrócili do szkoły. Czekała tam na nich niespodzianka - wspaniali Rodzice klasy IIId przygotowali przepyszny poczęstunek a goście mogli zjeść też ciepły posiłek dzięki uprzejmości Dyrekcji szkoły. Oczywiście był i program artystyczny, przygotowany przez obie klasy, były listy, prezenty i mnóstwo śmiechu, szczęścia i wspaniałej zabawy. Czas minął bardzo szybko i już dzieci tęsknią za kolejnym spotkaniem...

"KSZTAŁTUJEMY LUDZI, ZAMIAST FABRYKOWAĆ UCZNIÓW" - C. FREINET

   W dniach od 30 września do 2 października w malowniczej Moszczance, położonej u stóp Biskupiej Kopy w Górach Opawskich, odbyła się Ogólnopolska Konferencja Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta na temat "Moim laboratorium jest dziecko, czyli o tym, jak można zmieniać szkołę". Przybyło nań prawie 70-ciu animatorów i sympatyków z całej Polski. Program był bardzo bogaty i niezwykle interesujący. Wzięło w niej udział trzech nauczycieli z naszej szkoły - Panie: Bożena Skwara, Anna Korzeniewska i Joanna Ryduchowska-Wrzałek, które aktywnie uczestniczyły w warsztatach : "Karuzela Kreatywności", "Włączanie rodziców w edukację swoich dzieci", "Istota i wartości swobodnego tekstu w rozwoju dziecka, możliwości wykorzystania", "Doświadczenia poszukujące w nauczaniu matematyki sposobem na samodzielne odkrywanie prawd matematycznych", "Planowanie pracy w koncepcji pedagogicznej C. Freineta". Twórcze i pobudzające, dały bodziec do własnych poszukiwań. Warto nadmienić , że szkoła w Moszczance jest jedyną w Polsce, w której pracuje się według autorskiego programu opartego na koncepcji pedagogiki. C. Freineta, opracowanego przez dyrektorkę szkoły, Panią Marzenę Kędrę. Wszystkie klasy tej szkoły pracują w oparciu o karty pracy, fiszki, swobodne teksty, itp. - bez zestawów edukacyjnych. Doprawdy był to bardzo ciekawy merytorycznie i inspirujący wyjazd, wzbogacony jeszcze możliwością poznania walorów ziemi prudnickiej, jej historii i kultury. JRW

Copyright © Szkoła Podstawowa Nr 1 w Rumi - 2014 (Agnieszka Gryzik)